|

Lena Gustafsson. Ska hålla i rodret fram till 2016.
Gustafsson blir ny rektor
Regeringen har nu anställt Lena Gustafsson som rektor för Umeå universitet.
I mars blev det klart att Umeå universitets styrelse hade Lena Gustafsson som det hetaste namnet till rektorsposten.
– Det är jättespännande och en stor utmaning, sa hon direkt efter styrelsemötet då hon blev utsedd till rektorskandidat.
NU HAR REGERINGEN, som väntat, följt universitetsstyrelsens förslag och formellt anställt Gustafsson som ny rektor för Umeå universitet. Hon tillträder tjänsten den 1 juli 2010 och anställs fram till den 30 juni 2016.
Som rektor vill hon satsa på gränsöverskridande verksamheter och internationella perspektiv.
NÄR VERTEX PRATADE MED med henne i mars nämnde hon lärarutbildningen och byggandet av Konstnärligt campus som två intressanta områden inom Umeå universitet.
– Universitetet ska vara en motor i samhället, sa Lena Gustafsson då.
LENA GUSTAFSSON ÄR PROFESSOR i bioteknologi vid Chalmers universitet och vice generaldirektör vid Vinnova. Hon har tidigare varit prefekt och prorektor på Chalmers och har även haft uppdrag inom bland annat SIDA:s Forskningsnämnd och Rymdstyrelsen.
|