vertex.nu logotyp Tillbaka till första sidan Länk: Här kan du tipsa oss om nya artiklar Länk: bli medarbetare på vertex Länk: Här finner du alla Vertex artiklar. Länk: Vertex redaktion och dess medarbetareLänk: information om hur man annonserar i Vertex Länk: Här kan du söka på gamla vertex artiklar
menyalternativ nyheter
Menyalternativ på campus
menyalternativ krönikor
Menyalternativ kultur och nöje
Menyalternativ forum och insänt
Menyalternativ lyssna på vertex taltidning

tummeuppned.jpgBetyg på lärare
väcker reaktioner

Äntligen möjlighet till rättvis information och omdömen som leder till bättre kvalitet för studenter – ett nödvändigt demokratiskt redskap. Eller tidstypisk robinssonkultur, identitetskränkning och uthängning av utbrända lärare. Sajten studentertyckertill.se väcker starka reaktioner.

I mitten på januari lanserades webbplatsen studentertyckertill.se. Syftet med sajten är enligt upphovsmannen Mikael Ghebrehiwet att studenter ska erbjudas oberoende vägledning och tillfälle att utvärdera och betygsätta sina kurser, program och föreläsare. Det ska finnas ett alternativ till kurskatalogernas putsade colgateleenden.

– Jag tror att sidan leder till att ungdomar kommer att kunna fatta klokare beslut, säger han. Själv bytte han både utbildning och lärosäte vid tre tillfällen innan han hittade rätt. Utbildningen på international buisness program vid Umeå universitet är han jättenöjd med. Eftersom han kommer från Stockholm kändes det mer naturligt att plugga där, då han inte kände någon som läste eller hade läst i Umeå.

HAN SÄGER ATT HAN VERKLIGEN  hade behövt en sida som studentertyckertill.se när han försökte skapa sig en uppfattning om de olika lärosätena.

– Man gör sig lätt en bild av ett enda omdöme. Om någon som känner någon har sagt att det inte var en bra utbildning då går man på det, berättar han.

Studentertyckertill.se ska råda bot på det. Förra året fick Högskoleverket i uppdrag att kartlägga vilka olika rankningssystem som finns i världen. Syftet var att bedöma förutsättningarna samt för- och nackdelarna med ett system för rankning av svenska universitet och högskolor.

Högskoleverket kom fram till att rankning inte fungerade som studentinformation eftersom den är för bristfällig. Mikael Ghebrehiwet tycker att studentertyckertill.se är ett bra alternativ till rankning och det beskedet fick han även av Högskoleverket, även om han betonar att de inte är inblandade i sajten.

PÅ WEBBPLATSEN KAN vem som helst betygsätta sina kurser, program och föreläsare, enligt fyra olika kriterier. Lärosätenas betyg baseras sedan på den informationen. Att även lärarna tas med i bedömningen är något som har väckt starkt motstånd och upprörda känslor.

När Vertex frågar ett tiotal slumpvis utvalda lärare på Umeå universitet om vad man anser säger de allra flesta att det är en dålig, eller rent av förkastlig idé. Flera använder ordet identitetskränkande och begreppet ”hängas ut”. Många ser också en risk att kritiken inte kommer att bli saklig, nyanserad och korrekt och därför inte trovärdig.

Varför måste föreläsarna bedömas offentligt?

– De är viktiga, därför är de med! Hade de inte tagits med i bedömningen hade jag säkert fått frågan ”varför inte?” säger Mikael Ghebrehiwet.

Han betonar att syftet inte är att ”dissa” lärare. Syftet är att uppmuntra de som gör ett bra jobb, men som aldrig får den bekräftelse de är värda. Nittio procent av omdömena är positiva, konstaterar han. Han har lite svårt att förstå varför lärare har blivit så upprörda. Det ryktas dessutom om att lärare blivit sjukskrivna på grund av studentertyckertill.se

BARBRO BISTRÖM, ordförande för Sveriges universitetslärarförbund, SULF/Umeå, tycker inte att ryktet låter orimligt. Hon markerar att det är viktigt att satsa på utbildningskvalitet, men att den här sajten inte kommer att leda till att den blir bättre, tvärt om. Oron för att misslyckanden ska offentliggöras kan leda till att lärare inte vågar vara kreativa och prova nya saker i sin undervisning.

– Jag tror faktiskt att det finns risk för att lärare gör något annat än att undervisa om de riskeras att hängas ut vid ett misslyckade, säger hon.

Men kan det verkligen vara så illa?

– Jo. Lärares situation är väldigt sårbar, säger Barbro Biström.

Hon förklarar att det finns exempel på lärare som lägger ner sin själ i undervisningen, men inte fått bra betyg på sajten. För en ung doktorand som blir nersablad i början av sin karriär kan det vara fruktansvärt.

– Tänk dig. Alla har kunnat läsa, det gör ont, och det känns obehagligt att alla vet att det gått snett med en studentgrupp. Dessutom kan det leda till att man får det svårare att bli anställd, säger hon.

Barbro Biström betonar också att grundutbildningen är så underfinansierad att lärare är frustrerade över att undervisningen inte går att göra så bra som man hade hoppats.

– Det känns tufft att som person tvingas bära den urholkning av grundutbildningen som skett sedan nittitalet.

ELZA DUNKEL, lektor vid institutionen för interaktiva medier och lärande, tycker att lärare måste vänja sig vid den här typen av demokratiska instrument.

– Det är svårt och det är smärtsamt, men lärare har faktiskt en överordnad ställning och borde tåla kritik – absolut inte ta på sig en offerroll i den här frågan, säger hon.

Hon har behandlat fenomenet på sin blogg vid flera tillfällen. Huruvida sajten är informativ är något som står vid sidan av diskussionen om öppenhet, enligt henne

– Det är inte kul att få uselt omdöme! Men ärligt talat, kommer det nog inte som en överraskning. Troligtvis känner alla till det men ingen vågar ta i det. Skillnaden nu är att vi måste prata om det, säger Elza Dunkel.

Har du själv blivit betygsatt?

– Inte ännu. Men jag hoppas att jag blir det.

ROBERT ÖSTBERG, ordförande i Umeå Studentkår säger att sajten är ett bra initiativ.

– Det är bra att det syns att studenter har uppfattningar. Men även doktorander är kårens medlemmar och har uttryckt sitt obehag över att förekomma på sidan och inte kunna bemöta kritiken.

Här ser Robert Östberg det största problemet. Kritiken är anonym och går inte att besvara. Det för tanken till den mtv-ägda sajten ratemyprofessors.com, där i huvudsak amerikanska lärare får ris och ros. På ratemyprofessors.com kan även lärarna bemöta kritiken via filmklipp under rubriken ”professor strikes back”. Det finns likheter mellan de olika sajterna, men skillnaden är också väldigt stor.

MIKAEL GHEBREHIWET TYCKER att det är viktigt att sidan behåller sin seriositet. Det är också ett av skälen till att han inte kommer att göra några vinster på sitt projekt. I nuläget har han gått back, men är han övertygad om att det går att hitta sätt för att få sajten att gå runt, utan att den förlorar sin integritet via reklam.

Han tänker inte tjäna pengar på sidan, det är inte därför han startat den, utan för att hjälpa andra studenter.

– Det är så lätt att bli rik i den här världen, så man behöver inte bli rik på det här, säger han.

Två veckor efter starten hade studenter lämnat ungefär 200 omdömen på sajten och allt hänger på att det fortsätter.

Finns risken att resultaten inte blir rättvisande?

– Det slog mig häromdagen att klasser kan gå ihop och vara strategiska för att ens utbildning ska ha gott rykte så att man lättare får jobb. Det är en risk. Och föreläsare kan gå in och sätta femmor på sig själv. Men jag tror att även om det blir fusk så kommer rättvisan att segra.

ANNA SUNDSTRÖM LINDMARK

Läs även artikeln ”Nu kan du betygsätta din lärare på nätet”

Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar
smaller | bigger

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 

erik-wallin.jpg

Förändringar. Erik Wallin har ett svårt och viktigt år framför sig.

Erik ny ordförande i NTK

En fotbollspelande fysiker som tror sig vara en demokratisk ledare med förmågan att lyssna gruppens åsikter. Umeå naturvetar- och teknologkårs nye ordförande heter Erik Wallin. 


.

tor-t.jpg

Kick av att tävla. Tor Troeng tränar tio pass i veckan.

Snart fightas Tor Troeng

Det mesta är tillåtet under matchen och det resulterar blånader på både ansikte och kropp. På lördag tävlar civilingenjörsstudenten Tor Troeng, proffsutövare i MMA, mixed martial arts, i Umeås första professionella fighting-gala.


.

Socialdemokraterna
segrare i jämnt val

Det var oerhört jämt mellan de tre partierna i Umeå studentkårs val. Med endast fyra rösters skillnad segrade socialdemokraterna över vänsterns studentförbund.


.

britt-marie.jpg

Engagerad. Gun-Marie Eriksson gillar yrket som studievägledare.

Studenters favoriter hyllas

I dagarna har både Umeå naturvetare- och teknologkår och Umeå studentkår delat ut pedagogiska pris. Umeå studentkår prisar därutöver också årets studievägledare. I år gick priserna till Jonny Pettersson, Per Löfstrand och Gun-Marie Ericsson


.

Sandberg slutar som rektor

Under år 2010 slutar Göran Sandberg sitt uppdrag som Umeå universitets rektor.  Han blir då istället verkställande ledamot i Knut och Alice Wallenbergs stiftelse.


.

Sommarkurser lockar fler
när arbetslösheten ökar

Antalet ansökningar till sommarkurserna vid Umeå universitet har ökat med hela 83 procent jämfört med ifjol våras. Orsaken är att fler vill studera när arbetslösheten ökar.


.

julklappar.jpg
Julfirande. Något inte alla kan antas ha erfarenhet av.

Umeå universitet anmält
för (jul)diskriminering

Student som aldrig firat jul tycker att juluppgift i en kurs på pedagogiska institutionen var olämplig och diskriminerande.


.

kugghjul_i_farg.jpg

Tre kårer funderar
på sammanslagning

De tre studentkårerna vid Umeå universitet kan slå sina påsar ihop. Efter propositionen om kårobligatorieavvecklandet har diskussionerna om ett tätare samarbete tagit fart.


.

lycka_ungdom_illu.jpg

Lycka – ett tillstånd
du kan träna dig till

Tror du att din utbildning ska göra dig lycklig? Glöm det. Karriär, äktenskap och ekonomi utgör bara en bråkdel av din lycka. Resten är en fråga om gener och jävlaranamma.


.

karval_lisa_catrine.jpg
Utanför Samhällsvetarhuset. Lisa Mäkikaltio och Katrin Påhlman.

Dags för stora kår(k)valet

Vertex tog en runda på campus för att ta valtempen på studenterna inför Umeå studentkårs val och NTK:s valfullmäktige.


.

restaurang.jpg
Extrajobb. Många studenter i restaurangköken – och i vården.

Arbetslivserfarenheten
viktig för extrajobbare

Hälften av de studenter som jobbar extra uppger att de har ett jobb som är relevant för det ämne de studerar, enligt en ny rapport.


.

Kritik mot studieavgifter
på danska universitet

kopenhamns_universitet.jpgHögre utbildning i Danmark är avgiftsfri – upp till en viss nivå. För att plugga vidare efter en yrkesexamen är avgifterna höga, över 40 000 svenska kronor, något som nu kritiseras.


.

Arbetslivskontakt viktigast
för framtida jobbchanser

Karriärvägledning, praktik och en nära koppling till arbetslivet under studietiden är avgörande för studenternas framtida jobbmöjligheter. Det menar forskaren Tommy Törnqvist på Mälardalens högskola.


.

Nationernas förbund backar
om gratis brännbollscup

Det blir ingen alternativ brännbollscup i Nationernas Förbunds regi. "Uttalandet visade sig vara förhastat och inte riktigt genomtänkt", skriver ordföranden Ola Andersson.


.

linda_westermark.jpg 
VInnare. Linda Westermark älskar att resa, här i Australien.

 

Linda första vinnaren
i Vertex fototävling

Hon virkar små japanska djur, reser gärna långt och tar bilder när inspirationen faller på. Den första vinnaren i Vertex fototävling heter Linda Westermark. Inom ett par veckor delas den andra tusenlappen ut.


.

nyaub6.jpg
Invigningsdiskussion. Malin Josefsson förklarar nya UB för en besökare.

Så tycker folk
om nya biblioteket

På fredagen slog UB upp portarna till sin nya entré. Invigningen bjöd på jojk, cider och obligatoriskt bandklipp. I minglet hördes många gillande röster.


.

nod_high.jpg
Förslag. Arkitektbyrån NOD har gjort ett av de tre förslagen.

Alla får tycka till
om campusdammen

Cykelgarage i två våningar, en bro över dammen eller orangeri. Tre arkitektkontor har lämnat förslag på området kring campusdammen. Nu får studenter och allmänhet ge sina synpunkter.


.

fragelada1.jpg
Levande frågetecken. Henrik Antti  och Agneta Brännberg svarade på elevernas frågor.

Frågelådan lockade
800 sjätteklassare

Från hela länet bussades i dag mellanstadieelever. De kom för att ställa frågor till professorer på Umeå universitet, när den levande frågelådan anordnades för tredje året i rad.


.

utstallning1_liten.jpg 
Fikapaus. Rosa Marie Frang från Köpenhamn ställer ut egna ekosystem och reflektioner om identitet.

Årets konsthändelse
är studenternas

När Konsthögskolans avgångselever ställer ut blir resultatet mångfacetterat. Studenterna har jobbat i mellan tre och fem år med sina projekt. Nu är de redo för verkligheten.


.

peter_kopelman2.jpg
Peter Kopelman. Microsofts svenska VD besökte Umeå universitet, här med Linda Nyström från Uminova Innovation. 

Microsofts VD i Umeå
- siktar på etablering

På onsdagen diskuterade Microsofts svenska VD nyföretagande och IT med Umeåstudenter. Samtidigt avslöjas datajättens planer på att avknoppa Sveriges första innovationscentret i Umeå.


.

danjel_henriksson3.jpg

Danjel Henriksson. Har fått pris.

Umeåstudent prisad
för framtidsvisioner

Värdsomseglaren Danjel Henriksson är en av landets bästa studentvisionärer. Han har fått stipendium på 7 500 kronor av ett ledande byggföretag för sin bild av framtidens städer.


.

Samma trojka fortsätter
leda Umeå studentkår

Socialdemokraterna, Vänsterns studentförbund och Samhällsvetarna fortsätter att leda Umeå studentkår även nästa verksamhetsår, men nu med Robert Östberg (Vsf), som ny kårordförande. Moderata Studenter blir enda partiet i opposition.


.

Umeåstudenter går elva mil
– till stöd för vårdstrejken

Igår vid midnatt startade sjuksköterskestudenten Jörgen Edlund och vännen Oskar Andersson en elva mil lång promenad. De ska gå mellan Umeå och Örnsköldsvik – till stöd för vårdstrejken.


.

tarta.jpg
Tårtkalas. Universitetets nya form firades med tårta.

Ny logotype
har små skillnader

I veckan invigs Umeå Universitets nya form. Men skillnaderna mellan den nya loggan och den gamla är svåra att upptäcka, säger projektledaren själv.


.

umestudenter.jpg
Plugga i Umeå... Kan det vara snön som lockar? 

Rekordmånga vill till Umeå
– men mycket luft i siffrorna

Många vill plugga i Umeå till hösten. Antalet ansökningar till fristående kurser har ökat med hela 52 procent. Men det låter bättre än det verkligen är – de flesta av ansökningarna kommer från utlandet och få av dessa sökande brukar komma till kursstart.


.
KORT & NYTT
 

Kårmedia ombildas
till aktiebolag i höst

Det bolag som ger ut studenttidningen Vertex ombildas från och med i höst till aktiebolag.

 

Storytelling-projekt
förlängs till oktober

Projektet som ska ta tillvara kvinnliga forskares berättelser har fått förlängd inlämningstid.

 

Umeå universitet först
med Iphone-applikation

Umeå universitet har tagit fram en applikation för Iphone som vänder sig till studenterna.

 
LÄSARRÖSTER
pennaimun.jpg
 
Rosenström rör upp känslor
Ja, jag får tacka för en intressant och i sina stunder givande diskussion, men vi får nog erkänn...
Rosenström rör upp känslor
Hej igen, Varg! Jag tror att vi har pratat så mycket i kommentarerna till den här artikeln att v...
Rosenström rör upp känslor
Jag vill bara påminna om att det var du som jämförde Björn Rosenström med Jonathan Swift och me...
Många trotsade kylan
Festival-stämning var väl att ta i, men bra uppträdanden i alla fall..
Raggfaktorn på campus en vanlig fredagskväll
Jag tycker det luktar trippelmoral
SKRIV AV DIG DIREKT!
 
tycktillivertex.jpg

Du tycker något! Skriv av dig direkt. Här!

 

WEBBRADIO

 

radio.jpgUmeå studentradio sänder mellan 17-23 alla dagar under terminerna. Klicka för att lyssna på sändningen (kräver extern mediaspelare)

 

 

SERIER & STRIPPAR

 

knapp_erikdomellof.jpg

VERTEX-LIGGAR'N
Av Erik Domellöf

 

knapp_omjaganda.jpgGOTT & BLANDAT
Av olika tecknare

 

rockyknapp.jpg

ROCKY
Av Martin Kellerman

 
LÄSARNAS EGNA BILDER
 

findampaherrtoan.jpgKolla in läsarnas egna bilder av studentlivet i Umeå.

 

 

 
BLOGGARNA
 
emmakvennbergny.jpg

Emma Kvennberg: Om nyheter inom fotboll, kultur och politik. Förutom Emma bidrar även gästskribenter med kloka rader.

 

magnusfbloggfoto.jpgMagnus F Bergström: Listor, iakttagelser och underliga citat, med film, musik och konst i fokus.  

 
OM VERTEX: 
 

Bakom kulisserna... 
Här hittar du bakgrundsinfo om Vertex på papper och webb, ägarförhållanden och annat smått och stort.

 

Vertex utgivning i år
Manusstopp och utgivningsdagar  2010 och 2009.

 

Hitta till Vertex redaktion
Besök oss i Humanisthuset. Se karta.

 
LÄNKAR
 

Umeå universitet

Umeå kommun

CSN
Umeå studentkår

Umeå naturvetar-
och teknologkår
, NTK

Medicinska studentkåren
i Umeå, MSU

Skogshögskolans studentkår

Sveriges förenade
studentkårer, SFS

Högskoleverket, HSV

AB Bostaden

Baltic-gruppen (studentbostäder)

 
VERTEX REDAKTION
 

Bild på Bertil JansonBertil Janson
Chefredaktör och ansvarig utgivare
vd för Kårmedia Umeå HB
tel 090-786 90 20
janson (a) vertex.nu


Bild på Henrik BjelkstålHenrik Bjelkstål
Annonskonsulent
tel 090-786 90 22
annons (a) vertex.nu

 
FRILANSMEDARBETARE
 

frilanskollage.jpgLinda Aktén (text)  

Louise Andersson (text & foto)

Johan Antoni (text)  

Magnus F. Bergström (text)

Erik Dahlbäck (foto)

Erik Domellöf (serie)   

Anna-Karin Drugge (bildbehandling)   

Johanna Englund (text)

Ola Hansson (foto)   

Sarah Green (text)   

Hanna-Maria Harr (text) 

Martin Hedberg (text & illustration)

Erik Hegelund (text)  

Emma Kvennberg (text)   

Anders Lidström (text)   

Fredrik Månsson (text)   

Sigrid Nurbo (text)   

Christoffer Olofsson (illustration)   

Mari Paajanen (foto)   

Eriq Petersson (korrektur)   

Frida Petersson (korrektur)   

Frida Rosenström (text)

Mia Sandgren (text)

Marcus Sponthon (text & foto) 

Petter Stjernstedt (text)

Linn Svensson (text & foto)  

Tomas Tengnér (foto)   

Lisa Åström (text)   

Anna Ågrahn (illustration)   

André Öberg (foto)   

Lars-Daniel Öhman (text)   

 

Länk till Onlinepizzas webbplats
vertexpapapper1.jpg
 
  • Skyddskläder

    Gå in på Tranemo Workshop.se. De har bra arbetskläder.

mellanrum

mellanrum

mellanrum


mellanrum