vertex.nu logotyp Tillbaka till första sidan Länk: Här kan du tipsa oss om nya artiklar Länk: bli medarbetare på vertex Länk: Här finner du alla Vertex artiklar. Länk: Vertex redaktion och dess medarbetareLänk: information om hur man annonserar i Vertex Länk: Här kan du söka på gamla vertex artiklar
menyalternativ nyheter
Menyalternativ på campus
menyalternativ krönikor
Menyalternativ kultur och nöje
Menyalternativ forum och insänt
Menyalternativ lyssna på vertex taltidning

doktorandpraktikan.jpgChecklista mer
än handbok...

DOKTORANDPRAKTIKAN
IO SKOGSMYR
[STUDENTLITTERATUR]

ATT DOKTORERA är som allmänt bekant mycket svårt, och alla former av stöd till blivande forskare måste givetvis applåderas. Ett av de senaste hjälpmedlen är Doktorandpraktikan av Io Skogsmyr. Boken sägs ta upp allt man som doktorand kan tänkas behöva veta, men halvvägs igenom, då jag ännu inte hittat något verkligt matnyttigt, slås jag av att Doktorandpraktikan trots allt kan vara användbar.

DE TIPS OCH RÅD om bland annat skrivövningar som medföljer varje kapitel skulle väl i och för sig kunna vara till gagn för några nybakade doktorander, men motiverar i sig knappast en mer noggrann genomläsning. Istället föreslår jag att man läser boken som en checklista – om man inte uppfattar i princip allt material i Doktorandpraktikan antingen som i det närmaste självklart eller i vissa förekommande fall som otillfredsställande underbyggt, bör man nog tänka sig för en extra gång innan man ger sig in i forskningsvärlden.

DEN ILLA DOLDA IRONIN om att det skulle vara så hemskt svårt att doktorera har emellertid en oironisk motsvarighet i verkligheten. Författaren har själv efter 20 år på en och samma institution ernått docentkompetens, handlett ett flertal doktorander och varit framgångsrik i konkurrensen om externa forskningsmedel. Trots detta har hon aldrig fått fast tjänst, och har därför bestämt sig för att lämna sin Alma Mater Lunds universitet. I jämförelse med detta uppenbara missförhållande ter sig de hinder man kan möta på vägen som doktorand ganska överkomliga. Varför inte istället en bok om den svåra tiden efter doktorsexamen?

LITE BAKVÄNT BLIR DET
också när Skogsmyr deklarerar att modern pedagogik i stora delar liknar coaching, och plötsligt känns boken mer som något slags managementlitteratur än den vetenskapsteoretiska och -sociologiska framställning som utlovats. Som vanligt när det gäller förlaget Studentlitteratur lider Doktorandpraktikan även av bristfällig korrektur.

LARS-DANIEL ÖHMAN

Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar
smaller | bigger

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 
KORT & NYTT
 

Var femte forskare
finns idag i Kina

Av världens 7 miljoner forskare finns 2,7 miljoner i utvecklingsländerna.

 

Finansminister Anders Borg
talar på Umeå universitet

Tisdag den 2 mars kl. 10–11 i Aula Nordica föreläser Borg om den ekonomiska krisen.

 

Umeå studentradio
får ny stationschef

”Man har chansen att göra sjukt roliga saker på Studentradion”, säger Martina Lindberg.

 
LÄSARRÖSTER
pennaimun.jpg
 
Studenten som får IKSU att darra
Bra jobbat, Thomas Johansson!! iksu är absolut ingen ideell förening...om de vore en ideell fören...
iksu höga priser
wow...nån som säger sanningen om detta ställe tillslut... suger ut studenterna på varenda krona ...
Studenten som får IKSU att darra
Det som IKSU till exempel skulle kunna drabbas av är att de får skatta för redovisat överskott a...
Studenten som får IKSU att darra
Den som tror att det kommer bli framgång med utredningen, bör ställa sig frågan hur? Vilka åtgn..
Blondinbella människan bakom rubrikerna
Jag trodde inte jag skulle säga det. Eller jo, det trodde jag faktiskt. Isabella är en extremt imp...
SKRIV AV DIG DIREKT!
 
tycktillivertex.jpg

Du tycker något! Skriv av dig direkt. Här!

 

WEBBRADIO

 

radio.jpgUmeå studentradio sänder mellan 17-23 alla dagar under terminerna. Klicka för att lyssna på sändningen (kräver extern mediaspelare)

 

 

SERIER & STRIPPAR

 

knapp_erikdomellof.jpg

VERTEX-LIGGAR'N
Av Erik Domellöf

 

knapp_omjaganda.jpgGOTT & BLANDAT
Av olika tecknare

 

rockyknapp.jpg

ROCKY
Av Martin Kellerman

 
LÄSARNAS EGNA BILDER
 

findampaherrtoan.jpgKolla in läsarnas egna bilder av studentlivet i Umeå.

 

 

 
BLOGGARNA
 
emmakvennbergny.jpg

Emma Kvennberg: Om nyheter inom fotboll, kultur och politik. Förutom Emma bidrar även gästskribenter med kloka rader.

 

magnusfbloggfoto.jpgMagnus F Bergström: Listor, iakttagelser och underliga citat, med film, musik och konst i fokus.  

 
OM VERTEX: 
 

Bakom kulisserna... 
Här hittar du bakgrundsinfo om Vertex på papper och webb, ägarförhållanden och annat smått och stort.

 

Vertex utgivning i år
Manusstopp och utgivningsdagar  2010 och 2009.

 

Hitta till Vertex redaktion
Besök oss i Humanisthuset. Se karta.

 
LÄNKAR
 

Umeå universitet

Umeå kommun

CSN
Umeå studentkår

Umeå naturvetar-
och teknologkår
, NTK

Medicinska studentkåren
i Umeå, MSU

Skogshögskolans studentkår

Sveriges förenade
studentkårer, SFS

Högskoleverket, HSV

AB Bostaden

Baltic-gruppen (studentbostäder)

 
VERTEX REDAKTION
 

Bild på Bertil JansonBertil Janson
Chefredaktör och ansvarig utgivare
vd för Kårmedia Umeå HB
tel 090-786 90 20
janson (a) vertex.nu


Bild på Henrik BjelkstålHenrik Bjelkstål
Annonskonsulent
tel 090-786 90 22
annons (a) vertex.nu

 
FRILANSMEDARBETARE
 

frilanskollage.jpgLinda Aktén (text)  

Louise Andersson (text & foto)

Johan Antoni (text)  

Magnus F. Bergström (text)

Erik Dahlbäck (foto)

Erik Domellöf (serie)   

Anna-Karin Drugge (bildbehandling)   

Johanna Englund (text)

Ola Hansson (foto)   

Sarah Green (text)   

Hanna-Maria Harr (text) 

Martin Hedberg (text & illustration)

Erik Hegelund (text)  

Emma Kvennberg (text)   

Anders Lidström (text)   

Fredrik Månsson (text)   

Sigrid Nurbo (text)   

Christoffer Olofsson (illustration)   

Mari Paajanen (foto)   

Eriq Petersson (korrektur)   

Frida Petersson (korrektur)   

Frida Rosenström (text)

Mia Sandgren (text)

Marcus Sponthon (text & foto) 

Petter Stjernstedt (text)

Linn Svensson (text & foto)  

Tomas Tengnér (foto)   

Lisa Åström (text)   

Anna Ågrahn (illustration)   

André Öberg (foto)   

Lars-Daniel Öhman (text)   

 

 
vertexpapapper1.jpg
 
 

mellanrum

mellanrum

mellanrum


mellanrum