Skara 1990. Första bilden i "Landet utom sig". Foto: Lars Tunbjörk
Kanske Sveriges bästa foto
K-MÄRK:
Fotot ”Skara 1990”
På Rauchstrasse 1 i Berlin ligger de nordiska ländernas ambassader. Rena ytor, ljusa träslag och smäckra konstruktioner i ingenjörstekniskt och arkitektoniskt högstående utförande står som representanter för den förfinade nordiska smaken, och så vill vi gärna se oss själva.
Fotografen Lars Tunbjörk har under hela sin karriär levererat en bestickande motbild.
Född och uppvuxen i Borås, med en stark kärlek till sin hembygd – betygad i boken I Love Borås – har hans fokus legat på stormarknadsmiljöer, men även andra miljöer som knallebygdens vanliga människor frekventerar: Skara sommarland, campingplatser, konferensanläggningar, valstugor, delicatofik, villaområden.
Några fåfänga försök från kulturetablissemanget att värja sig mot den besvärliga verklighet som Tunbjörk avslöjar har fallit platt till marken. Man har inte velat erkänna att den upplevda fulhet som avporträtteras är bland de mest sanningsenliga bildberättelser som någonsin sprungit ur den svenska fotografkåren.
Den första bilden i mästerverket Landet utom sig får stå som exempel: Två pojkar i blå cykelhjälmar av frigolit (numera ansedda som livsfarliga), ett pilotbågat glasöga anas, begrundar sin tillvaros bortersta horisont: Domus marknad. Hela kroppen värker av nostalgi, pinsamheten av att själv ha varit dessa pojkar och lättnaden över att det faktiskt är en svunnen tid man betraktar. Det är stor konst, och kanske Sveriges bästa fotografi genom tiderna.
LARS-DANIEL ÖHMAN
|